Anasayfa | Kayıt | Giriş Hoşgeldiniz Ziyaretçi | RSS
Site menu
bookmark
Kategoriler
Genel [26]KARAÇAY MALKAR [29]Kültür [27]
İstatistikler
 • visitors by country counter
  flag counter


  Toplam girişler: 1
  Ziyaretçiler 1
  Kullanıcılar: 0

 • Kurlar
  ГТРК
  TV KARACHAY
  TV MALKAR
  Вести КБР
  Bars-El Radiyo
  KURAN
  Anasayfa » Makaleler » KARAÇAY MALKAR

  BALKAR SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI TOPLANDI
  BALKAR SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI TOPLANDI


  Luiza Orazayeva
    
  Çarşamba, 28 Temmuz 2010 15:44

  Balkar sivil toplum kururuluşlarınca yapılan toplantıda; Balkarlar adına söz söylemeye yetkili bir konsey kurulması kararı verildi. Toplantının açılışında, önde gelen Balkar liderlerinden biri olan Bahautdin Etezov: "Neredeyse bir aydır Moskova'da Balkarlar açlık grevindeler, yine Essentuki ve birkaç Balkar köyünde de açlık grevlerinin devam ettiğini" söyledi. "Moskova'da açlık grevi yapanlardan bir tanesi hastaneye kaldırıldı, diğer yerlerde açlık grevi sürdürenlerin durumu da aynı şekilde. Bu insanlarla kimsenin ilgilendiği yok" dedi.

   

  Yönetimler Kanununda değişikliklerin yapılmasının gerekli olduğunu teşvik ediyor ve destek veriyorlar. Bu da çok şey anlamına gelir; yönetim Balkarlara komplo kurarak kriz çıkarmak istiyor ya da Rusya Federasyonunun dağılmasını istiyor" dedi.

  Katılımcılardan Cambolat Etteyev ise Balkarlar adına söz söyleme yetkisine sahip bir üst konseyin kurulması gerektini söyledi. Kabardey-Balkar parlamentosunun 131 no'lu federal kanun üzerinde değişlik yapma çalışmaları üzerine, Moskova'ya giderek KB parlamentosunun bu çalışmalarını engellediklerini,  Moskova'nın Balkarları haklı bulduğunu ve desteklediğini, ayrca KB parlamentosunun federal kanunda değişiklik müracaatını da kabul etmediğini ifade etti.

  Balkar liderlerinden Ruslan Babayev yaptığı konuşmasında Balkarların içerisinde aşırılık yanlısı hiçkimsenin olmadığını, Balkarların problemlerinin anayasa ve kanunlar temelinde çözmeye çalıştığını söyledi. Ruslan Babayev ayrıca Balkarlar için tek çözümün self-determinasyon (kendi kendini yönetmek) olduğunu vurguladı. Rusya bazı uluslararası belgelere imza attığını, bu belgelerin arasında milletlerin kendi kendilerini yönetmelerine yardımcı olunacağına dair belgelerin de yer aldığını, bununla ilgili olarak sistematik bir şekilde çalışılması gerektiğini ifade etti.

  Toplantıda söz alan Ogarı Malkar köyünden Adil Bazoyev, Balkarların açlık grevi yerine yol kapatma eylemi yapmalarını önerdi. Böylece yetkililerin dikkatini çekebileceklerini söyledi.

  Dalhat Baydayev ise KB Devlet Başkanı Arsen Kanokov'un görev süresinin bitmesine az kaldığını, Balkarlarların protesto mitingleriyle Arsen Kanokov'un tavrını değiştirmeye zorlanması gerektiğini söyledi. Ayrıca Rusya'da kanunların uygulanabilmesi için önce hukuk devleti olması gerektiğini vurguladı.

  Toplantının sonunda, Balkar İhtiyarlar Heyeti örgütünün kapatılması kararına karşı federal makamlara ve uluslararası örgütlere başvurulması gerektiği kararı alındı (Balkar İhtiyarlar Heyeti örgütü dün itibariyle yeniden açıldı, bir sonraki haberi okuyunuz). Balkarya ve Elbrus adlı organizasyonların da desteklenmesi kararı alındı.

  Toplantıda ayrıca, "KB Devlet Başkanlığı personeli" olan Sufyan Beppayev'in Balkar halkı adına konuşmaya yetkili olmadığı vurgulandı.

  .....


  www.kavkaz-uzel.ru  Kaynak: http://www.kamatur.org
  Kategori: KARAÇAY MALKAR | Ekleyen: kaçigar (09-08-10)
  Görüntüleme: 692 | Etiketler: malkar, kamatur, karaçay | Rating: 0.0/0
  Toplam yorumlar: 0
  avatar
  Giriş Formu
  Site içi arama
  ....
  Керек кенгден танытыр

  Керексизге сёлешме, онгсуз бла кюрешме

  Керекни шиндиги мийик

  Керти айтханнга айгьакъ джокъ

  Керти акъыллыгъа кёз тиймез

  Керти джылтырар, ётюрюк къалтырар

  Кертини кирит тыймаз

  Керти сёзню кезден айт

  Керти сёз кери барыр

  Керти сёзге къарыу джокъ

  Керти суу салмаз, от джандырмаз

  Кетерик кетмей, келлик келмез

  Кеси аман балта алыб чабар

  Кеси аман ёмюрюн аман бла ашырыр

  ETİKETLER
  egiz caşçıkla başhüyük LAYPANLANI Bilal bashuyuk akbaylanı mihail adet başhuyuk appalanı hasan kara kübür culduzla söleşe bilsele drau katliamı bittirlanı tamara itil suuu ağa turur aşhı adam elge borçlu Bittirlanı aminat kiyimle çarh oyun üyle küreşni colunda bilal laypan karaçay üy kar atala babala es comakla halk cırla 8.mart çam haparla чам хапарла hapçalnı_mammet mussa batcaev gapalau sürgün atacurt bayrak köçgünçülük akka batcalanı gekki kamatur balkar kafkasya karachay Stalin ayak hasan bilal laypan kalamla kanatlıla karaçay hikaye anı hatıra sapar özden cır cırçı smayıl ismail semenov ahmat hazar karacahay karaçay kabartay adeb goçiya aytek buşuukun jenosid kasay borlak çoma cırçı Atilla gazalanı alim gıpı karaçat 8mart1944 genosit algış ufuk tavkul cugutur alanla kimledile curtubaev mahti bıllım chegem habaz holam curtubay curtubayev Аланы karacahaymalkar bayramuklanı halimat halimat malkar karçay bayram cumhuriyet Alan
  Meteo
  KONYA Click for Konya, Türkiye Forecast
  Medya


  Site kodu
  Karachay

  Siteler

  Karachay

  Karachay

  karachays.com

  http://www.elbrusoid.org Карачаево-балкарский фонд Эльбрусоид(R)

  karachays.com

  AS - ALAN

  Bashuyuk

  Karachay

  Copyright Karachay © 2018