Anasayfa | Kayıt | Giriş Hoşgeldiniz Ziyaretçi | RSS
[ Yeni mesaj · Üyeler · Forum kuralları · Arama · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum (Nığış) » ИНТЕР КАВКАЗ ФОРУМ » Наши люди в прошлом и настоящем | Бизни адамларыбыз ёмюрледе » ADİLHAN ADİLOĞLU
ADİLHAN ADİLOĞLU
AssıTarih: Pazartesi, 03-08-09, 9:45 PM | Mesaj # 1
Albay
Grup: Admin
Ödüller: 0
İtibarlarınız: 5

ADİLHAN ADİLOĞLU

1970 yılında Konya'nın Sarayönü ilçesine bağlı Başhüyük köyünde doğdum. Yüksek öğrenimime ilk önce 1989 yılında Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başladım. İki yıl öğrenim gördükten sonra bu fakülteden ayrıldım. 1991 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Tv-Sinema Bölümüne girdim. 1996 yılında bu fakülteden mezun oldum. Yüksek Lisans öğrenimimi 2005 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalında tamamladım. Karaçay-Malkar Türkleri hakkında yayınlanmış kitaplarım ve ayrıca çeşitli dergilerde yayınlanmış makale ve çevirilerim vardır. Ailem, 1905 yılında Kuzey Kafkasya bölgesinden Türkiye'ye göç ederek Konya'nın Sarayönü ilçesine bağlı Başhüyük köyüne yerleşen Karaçay-Malkar Türklerinin Appa sülalesine mensuptur. T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde çalışmaktayım. Evliyim ve bir oğlum vardır.
* * *
1970 cılda Konya degen şaxarnı Başhüyük elinde tuwganma. 1996 cıl, Ankara Üniversitetni Kominikatse Fakültetini Radio-Tv-Kino Bölmesin okup tawusxanma. 2005 cıl, Gazi Üniversitetni Sotsial İlmula İnstitutunu, Bügüngü Türk Tille bla Adebiyatları degen bölmesinde aspiranturanı boşağanma. Qaraçay-Malqarlılanı üsünden basmalanğan kitablarım bardı, dağıda jurnallada basmalanğan statyala bla köçürmelerim bardı. 1905 cıl, atamı qart atası Appalanı Danaqaynı caşı Adilgeriy (em anı qarnaşı Devletgeriy), Qaraçaynı Eski Cögetey degen elinden Türkge köçüb kelgendi. Ala, Konya şaxarda Başhüyük degen elge cerleşgendile. Dagıda anı kibik, anamı qart atası Acilanı Salimgeriyni caşı Ali İsa Afendi da ol cıllada Oğarı Teberdi elden köçüp Başhüyük elge cerleşgendi. Kesim qıral arxivde işleyme.

Forum (Nığış) » ИНТЕР КАВКАЗ ФОРУМ » Наши люди в прошлом и настоящем | Бизни адамларыбыз ёмюрледе » ADİLHAN ADİLOĞLU
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright Karachay © 2024